BBG kúpili BoarderKING

29. decembra 2020 dvaja bratia predali ich e-commerce značku BoarderKING spoločnosti Berlin Brands Group.

Thumbnail Thumbnail
M&A Team
29. 09. 2020
M&A novinky
DE
EN
SK
BBG ani ja sme nepotrebovali rokovať, načasovanie bolo dokonalé.

Dvaja bratia, jedna vízia. Marco je vášnivý surfista, snowboardista a wakeboardista. Pred piatimi rokmi v Austrálii mu napadlo presunúť športy s doskou do interiérov. Mnoho surfistov trénuje rovnováhu s balančnou doskou doma po večeroch alebo keď pre zlé počasie nemôžu trénovať vonku. Balančné dosky boli pôvodne drahé, jedna stála aj 300 eur a nevyzerali práve „cool”. Marcov brat je stolár v Swabii. Surfovanie ho až tak neberie, ale svojmu remeslu sa rozumie. Výsledkom sú krásne navrhnuté balančné dosky za menej ako 100 eur. Výrobu spustili po roku príprav. Valčeky a podložky pod dosku pôvodne vyrábali doma v dielni, teraz ich kupujú z Číny. Záujem vystrelil raketovou rýchlosťou vpred – dosky kupovali surfisti, snowboardisti ale aj atléti, fyzioterapeuti, dokonca niektoré školy. Balančné dosky pomáhajú vytrénovať brušné a chrbtové svaly, zlepšujú rovnováhu a tréning je priestorovo úsporný. Ku koncu roka 2020 bratia predali tisícky dosiek a príslušenstva, ich tržby za rok 2020 dosiahli takmer 2 milióny eur.

Marco, prečo si sa rozhodol pre predaj?

„Predaj vzrástol zo 700 000 na 1,2 milióna a neskôr 2 milióny eur za posledné roky. Pravdepodobne sme boli lídrom na nemeckom trhu. Otvorila sa nám možnosť rozšíriť podnikanie v iných európskych krajinách. Naše skladové priestoru však boli na hranici kapacít, rovnako aj kancelárie. Navyše by sme potrebovali prijať viac ako dvojnásobok zamestnancov. Konkurencia pritom nikdy nespí. Niekoľkokrát sme prekonali vlastné hranice a práca sa valila zo všetkých strán. Priateľke som sľúbil, že s ňou budem tráviť opäť viac času. Až do predaja značky to nebolo možné.”


Ťažko sa ti so značkou lúčilo?

„Nebolo to vôbec ľahké. Bolo to naše dieťa a veľmi sa mu darilo. Značku sme budovali štyri roky, kým sa samostatne rozbehla. Ale zľavenie z tempa a snaha ísť vpred nejdú dohromady. Telefonát z BBG prišiel v správnom čase. Najprv som si myslel, že ide o podvod. Ponuka znela takmer podozrivo dobre. Rozhovor sa ale odvíjal profesionálne a BBG nám rýchlo vysvetlili, že prišli so serióznou ponukou a rozšírenie značky myslia vážne. Podnikatelia často dostávajú ponuky na predaj mailom alebo poštou a nevidia do zákulisia záujemcu. BBG vybudovali vlastné značky a presne vedia, o čom budovanie značky je.”

Naďalej sa aktívne podieľaš na budovaní BoarderKING?

„Tento rok ešte spolupracujem ako konzultant, ale BBG zaujali skvelú pozíciu. Po roku činnosť ukončím. Mojím cieľom predsa bolo vyslobodiť sa z bežiaceho kolieska, kde som sa nezastavil. S priateľkou si doprajeme toľko plánovaný rok voľna. Pandémia koronavírusu nám to neuľahčí, ale sľuby sa majú plniť.”

Akú radu by si dal iným záujemcom o predaj?

„Mne pri uzatváraní dohody pomáhal právnik. Ako predajca budete vždy chcieť navýšiť zisk, nakoniec som ale spokojný. Nepotrebovali sme dlhé rokovania, BBG sa objavili v správnom čase. BBG ponúkli a zaplatili, keďže vedeli, že so značkou rýchlo expandujú do zahraničia.”


M&A Team
29. 09. 2020
M&A novinky
DE
EN
SK

Know someone looking to sell their business?

Refer them to us and we'll reward you with 20,000€ if we acquire the brand.

I know someone!